Bhumibol Adulyadej vs Incheon
The Bhumibol Adulyadej and the Incheon are both Frigate classes. Displacement is 3,700 tons for the Bhumibol Adulyadej vs 3,300 tons for the Incheon. The Bhumibol Adulyadej reaches 33 knots vs 30 knots for the Incheon. Operational range is 4,000 nautical miles for the Bhumibol Adulyadej vs 4,500 for the Incheon. The Bhumibol Adulyadej carries a crew of 141 vs 140 for the Incheon. The Bhumibol Adulyadej was produced in 1 units vs 6 for the Incheon. The Bhumibol Adulyadej was commissioned in 2019, 6 years after the Incheon (2013).
| Thai frigate, introduced in 2019, displaces 3,700 tons and has a crew of 141. | |
| Origin | 🇹🇠Thailand |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering |
| Year introduced | 2019 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | $482 million |
| South Korean frigate, 3,300 tons displacement, utilizes a CODOG propulsion system. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Guided-missile frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 2013 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 3,700 tons â—‰ |
| Maximum speed | 33.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 124.1 m â—‰ |
| Beam | 14.4 m â—‰ |
| Crew | 141 â—‰ |
| Propulsion | 2 × Diesel engine MTU 16V1163 M94 (11,840 kW) and 1 × General Electric LM2500 gas turbine (25,100 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,300 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 114.0 m â—‰ |
| Beam | 14.0 m â—‰ |
| Crew | 140 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × MTU 12V 1163 TB83 diesel engine, 2 × GE LM2500 gas turbine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Bhumibol Adulyadej-class or Incheon-class?
The Bhumibol Adulyadej-class has greater displacement at 3,700 tons compared to the Incheon-class's 3,300 tons.
Which is faster, the Bhumibol Adulyadej-class or Incheon-class?
The Bhumibol Adulyadej-class is faster with a maximum speed of 33 knots compared to the Incheon-class's 30 knots.
Which has longer range, the Bhumibol Adulyadej-class or Incheon-class?
The Incheon-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Bhumibol Adulyadej-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Bhumibol Adulyadej-class or Incheon-class?
The Bhumibol Adulyadej-class is longer at 124.1 meters compared to the Incheon-class's 114.0 meters.
How many crew members do the Bhumibol Adulyadej-class and Incheon-class have?
The Bhumibol Adulyadej-class has a larger crew complement of 141 compared to the Incheon-class's 140 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Bhumibol Adulyadej-class or Incheon-class?
The Incheon-class has been built in greater numbers with 6 vessels compared to 1 vessels of the Bhumibol Adulyadej-class.