Iwo Jima vs Ulyanovsk
The Iwo Jima and the Ulyanovsk are both Aircraft carrier classes. The Ulyanovsk displaces 85,000 tons — 4.6x the Iwo Jima's 18,474 tons. The Iwo Jima reaches 22 knots vs 30 knots for the Ulyanovsk. Operational range is 11,000 nautical miles for the Iwo Jima vs 99,999 for the Ulyanovsk. The Iwo Jima carries a crew of 667 vs 3,400 for the Ulyanovsk. The Iwo Jima was commissioned in 1961, 34 years before the Ulyanovsk (1995).
| United States amphibious assault ship, 18,474 tons displacement, propelled by a single geared steam turbine. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Amphibious assault ship |
| Manufacturer | Puget Sound Naval Shipyard |
| Year introduced | 1961 |
| Number built | 7 units |
| Estimated unit price | NA |
| Soviet aircraft carrier, 65,800 tons displacement, powered by four nuclear reactors. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Chernomorsky Shipyard 444 |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 18,474 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | 11,000 nm ◉ |
| Length | 180.0 m ◉ |
| Beam | 26.0 m ◉ |
| Crew | 667 ◉ |
| Propulsion | 2 × 600 psi (4.1 MPa) boilers, one geared steam turbine, one shaft, 22,000 shaft horsepower (16 MW) |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 321.2 m ◉ |
| Beam | 83.9 m ◉ |
| Crew | 3,400 ◉ |
| Propulsion | 4 × KN-3 nuclear reactors, 4 × steam turbines, four shafts, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Iwo Jima-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class has greater displacement at 85,000 tons compared to the Iwo Jima-class's 18,474 tons.
Which is faster, the Iwo Jima-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Iwo Jima-class's 22 knots.
Which has longer range, the Iwo Jima-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Iwo Jima-class has a range of 11,000 nautical miles.
Which is longer, the Iwo Jima-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is longer at 321.2 meters compared to the Iwo Jima-class's 180.0 meters.
How many crew members do the Iwo Jima-class and Ulyanovsk-class have?
The Ulyanovsk-class has a larger crew complement of 3,400 compared to the Iwo Jima-class's 667 crew members.