Izumo vs Type 052D
The Izumo and the Type 052D are both Destroyer classes. The Izumo displaces 19,500 tons — 2.6x the Type 052D's 7,500 tons. The Izumo reaches 30 knots vs 30 knots for the Type 052D. The Izumo was produced in 2 units vs 25 for the Type 052D. The Izumo was commissioned in 2015, 1 years after the Type 052D (2014).
| Japanese helicopter-carrying destroyer, introduced in 2015, has a displacement of 19,500 tons and a length of 248 meters. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Destroyer |
| Type | Helicopter-carrying destroyer |
| Manufacturer | Japan Marine United |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | $1,500 million |
| Displacement | 19,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 248.0 m ◉ |
| Beam | 38.0 m ◉ |
| Crew | 520 |
| Propulsion | COGAG, two shafts; 4 × GE/IHI LM2500IEC gas turbine with a power of 112,100 hp (83,600 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 7,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,500 nm at 15 knots |
| Length | 156.0 m ◉ |
| Beam | 17.0 m ◉ |
| Crew | -- |
| Propulsion | CODOG: 2 × QC-280 gas turbines, 2 × diesels |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Izumo-class or Type 052D-class?
The Izumo-class has greater displacement at 19,500 tons compared to the Type 052D-class's 7,500 tons.
Which is faster, the Izumo-class or Type 052D-class?
The Type 052D-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Izumo-class's 30 knots.
Which has longer range, the Izumo-class or Type 052D-class?
The Type 052D-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Izumo-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Izumo-class or Type 052D-class?
The Izumo-class is longer at 248.0 meters compared to the Type 052D-class's 156.0 meters.
Which has been built in greater numbers, the Izumo-class or Type 052D-class?
The Type 052D-class has been built in greater numbers with 25 vessels compared to 2 vessels of the Izumo-class.