Kilo vs Alfa
The Kilo and the Alfa are both Submarine classes. Displacement is 2,325 tons for the Kilo vs 2,300 tons for the Alfa. The Kilo reaches 17 knots vs 12 knots for the Alfa. Operational range is 6,000 nautical miles for the Kilo vs 99,999 for the Alfa. The Kilo carries a crew of 52 vs 31 for the Alfa. Submerged displacement is 3,075 tons for the Kilo vs 3,200 tons for the Alfa. The Alfa can dive to 400 m compared to 300 m for the Kilo. The Kilo was produced in 75 units vs 7 for the Alfa. The Kilo was commissioned in 1980, 9 years after the Alfa (1971).
| Displacement | 2,325 tons â—‰ |
| Maximum speed | 17.0 knots â—‰ |
| Range | 6,000 nm at 7 knots â—‰ |
| Length | 72.6 m â—‰ |
| Beam | 9.9 m â—‰ |
| Crew | 52 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | Diesel-electric propulsion, 2 × 1000 kW diesel generators, 1 × 5,500–6,800 shp propulsion motor, 1 × fixed-pitch 6-bladed or 7-bladed propeller |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons â—‰ |
| Maximum speed | 12.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 81.4 m â—‰ |
| Beam | 9.5 m â—‰ |
| Crew | 31 â—‰ |
| Max depth | 400 m â—‰ |
| Propulsion | OK-550 or BM-40A, 155-MWt Lead-bismuth cooled, beryllium-moderated reactor; 40,000 shp (30,000 kW) steam turbine, one shaft |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kilo-class or Alfa-class?
The Kilo-class has greater displacement at 2,325 tons compared to the Alfa-class's 2,300 tons.
Which is faster, the Kilo-class or Alfa-class?
The Kilo-class is faster with a maximum speed of 17 knots compared to the Alfa-class's 12 knots.
Which has longer range, the Kilo-class or Alfa-class?
The Alfa-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Kilo-class has a range of 6,000 nautical miles.
Which is longer, the Kilo-class or Alfa-class?
The Alfa-class is longer at 81.4 meters compared to the Kilo-class's 72.6 meters.
How many crew members do the Kilo-class and Alfa-class have?
The Kilo-class has a larger crew complement of 52 compared to the Alfa-class's 31 crew members.
Which can dive deeper, the Kilo-class or Alfa-class?
The Alfa-class can dive deeper with a maximum depth of 400 meters compared to the Kilo-class's 300 meters.
Which has been built in greater numbers, the Kilo-class or Alfa-class?
The Kilo-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 7 vessels of the Alfa-class.