Kilo vs Type 039
The Kilo and the Type 039 are both Submarine classes. Displacement is 2,325 tons for the Kilo vs 1,700 tons for the Type 039. The Kilo reaches 17 knots vs 15 knots for the Type 039. The Kilo carries a crew of 52 vs 60 for the Type 039. Submerged displacement is 3,075 tons for the Kilo vs 2,250 tons for the Type 039. The Kilo can dive to 300 m compared to 300 m for the Type 039. The Kilo was produced in 75 units vs 13 for the Type 039. The Kilo was commissioned in 1980, 18 years before the Type 039 (1998).
| Displacement | 2,325 tons â—‰ |
| Maximum speed | 17.0 knots â—‰ |
| Range | 6,000 nm at 7 knots |
| Length | 72.6 m â—‰ |
| Beam | 9.9 m â—‰ |
| Crew | 52 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | Diesel-electric propulsion, 2 × 1000 kW diesel generators, 1 × 5,500–6,800 shp propulsion motor, 1 × fixed-pitch 6-bladed or 7-bladed propeller |
| Armament |
|
| Displacement | 1,700 tons â—‰ |
| Maximum speed | 15.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 74.9 m â—‰ |
| Beam | 8.4 m â—‰ |
| Crew | 60 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | diesel-electric, 1 shaft |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kilo-class or Type 039-class?
The Kilo-class has greater displacement at 2,325 tons compared to the Type 039-class's 1,700 tons.
Which is faster, the Kilo-class or Type 039-class?
The Kilo-class is faster with a maximum speed of 17 knots compared to the Type 039-class's 15 knots.
Which has longer range, the Kilo-class or Type 039-class?
The Kilo-class has a longer range at 6,000 nautical miles compared to the Type 039-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Kilo-class or Type 039-class?
The Type 039-class is longer at 74.9 meters compared to the Kilo-class's 72.6 meters.
How many crew members do the Kilo-class and Type 039-class have?
The Type 039-class has a larger crew complement of 60 compared to the Kilo-class's 52 crew members.
Which can dive deeper, the Kilo-class or Type 039-class?
The Type 039-class can dive deeper with a maximum depth of 300 meters compared to the Kilo-class's 300 meters.
Which has been built in greater numbers, the Kilo-class or Type 039-class?
The Kilo-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 13 vessels of the Type 039-class.