Krivak vs Meko 360
The Krivak and the Meko 360 are both Frigate classes. Displacement is 3,575 tons for the Krivak vs 3,360 tons for the Meko 360. The Krivak reaches 32 knots vs 30 knots for the Meko 360. Operational range is 4,995 nautical miles for the Krivak vs 4,500 for the Meko 360. The Krivak carries a crew of 200 vs 200 for the Meko 360. The Krivak was produced in 40 units vs 5 for the Meko 360. The Krivak was commissioned in 1970, 12 years before the Meko 360 (1982).
| Displacement | 3,575 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 4,995 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 123.5 m â—‰ |
| Beam | 14.1 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2 shaft; COGAG 2 × M-8k, 40,000 shp (30,000 kW) or DK59 13.5 MW or DT59 16.9 MW gas-turbines; 2 × M-62 7.4 MW or DS71 13.4 gas-turbines (cruise), 14,950 shp (11,150 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Krivak-class or Meko 360-class?
The Krivak-class has greater displacement at 3,575 tons compared to the Meko 360-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Krivak-class or Meko 360-class?
The Krivak-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Krivak-class or Meko 360-class?
The Krivak-class has a longer range at 4,995 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Krivak-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Krivak-class's 123.5 meters.
How many crew members do the Krivak-class and Meko 360-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Krivak-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Krivak-class or Meko 360-class?
The Krivak-class has been built in greater numbers with 40 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.