Meko 360 vs Oliver Hazard Perry
The Meko 360 and the Oliver Hazard Perry are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 4,165 tons for the Oliver Hazard Perry. The Meko 360 reaches 30 knots vs 30 knots for the Oliver Hazard Perry. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 4,500 for the Oliver Hazard Perry. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 176 for the Oliver Hazard Perry. The Meko 360 was produced in 5 units vs 71 for the Oliver Hazard Perry. The Meko 360 was commissioned in 1982, 5 years after the Oliver Hazard Perry (1977).
| German frigate, introduced in 1982, uses COGAG propulsion with Olympus and Tyne gas turbines. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Blohm + Voss |
| Year introduced | 1982 |
| Number built | 5 units |
| Estimated unit price | NA |
| United States frigate, introduced in 1977, uses gas turbines to reach a speed of 30 knots. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Guided-missile frigate |
| Manufacturer | Bath Iron Works |
| Year introduced | 1977 |
| Number built | 71 units |
| Estimated unit price | $122 million |
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 4,165 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 136.0 m â—‰ |
| Beam | 14.0 m â—‰ |
| Crew | 176 â—‰ |
| Propulsion | 2 × General Electric LM2500-30 gas turbines generating 41,000 shp (31 MW) through a single shaft and variable pitch propeller; 2 × Auxiliary Propulsion Units, 350 hp (260 kW) retractable electric azimuth thrusters |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Oliver Hazard Perry-class?
The Oliver Hazard Perry-class has greater displacement at 4,165 tons compared to the Meko 360-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Oliver Hazard Perry-class?
The Oliver Hazard Perry-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Oliver Hazard Perry-class?
The Oliver Hazard Perry-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Oliver Hazard Perry-class?
The Oliver Hazard Perry-class is longer at 136.0 meters compared to the Meko 360-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Oliver Hazard Perry-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Oliver Hazard Perry-class's 176 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Oliver Hazard Perry-class?
The Oliver Hazard Perry-class has been built in greater numbers with 71 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.