Meko 360 vs Petya
The Meko 360 and the Petya are both Frigate classes. The Meko 360 displaces 3,360 tons — 2.9x the Petya's 1,150 tons. The Meko 360 reaches 30 knots vs 30 knots for the Petya. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 4,870 for the Petya. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 90 for the Petya. The Meko 360 was produced in 5 units vs 54 for the Petya. The Meko 360 was commissioned in 1982, 17 years after the Petya (1965).
| Displacement | 3,360 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 125.9 m ◉ |
| Beam | 15.0 m ◉ |
| Crew | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 1,150 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,870 nm at 450 knots ◉ |
| Length | 81.8 m ◉ |
| Beam | 9.2 m ◉ |
| Crew | 90 ◉ |
| Propulsion | 2 shaft CODAG: 2 gas turbines - 30,000 hp (22,000 kW), 1 diesel - 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Petya-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Petya-class's 1,150 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Petya-class?
The Petya-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Petya-class?
The Petya-class has a longer range at 4,870 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Petya-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Petya-class's 81.8 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Petya-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Petya-class's 90 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Petya-class?
The Petya-class has been built in greater numbers with 54 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.