Meko 360 vs Riga
The Meko 360 and the Riga are both Frigate classes. The Meko 360 displaces 3,360 tons — 2.4x the Riga's 1,416 tons. The Meko 360 reaches 30 knots vs 28 knots for the Riga. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 1,950 for the Riga. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 175 for the Riga. The Meko 360 was produced in 5 units vs 69 for the Riga. The Meko 360 was commissioned in 1982, 28 years after the Riga (1954).
| Displacement | 3,360 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 125.9 m ◉ |
| Beam | 15.0 m ◉ |
| Crew | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 1,416 tons ◉ |
| Maximum speed | 28.0 knots ◉ |
| Range | 1,950 nm at 14 knots ◉ |
| Length | 91.0 m ◉ |
| Beam | 10.2 m ◉ |
| Crew | 175 ◉ |
| Propulsion | 2 × shaft steam turbines, 2 × boilers; 21,000 hp (16,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Riga-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Riga-class's 1,416 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Riga-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Riga-class's 28 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Riga-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Riga-class's 1,950 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Riga-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Riga-class's 91.0 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Riga-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Riga-class's 175 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Riga-class?
The Riga-class has been built in greater numbers with 69 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.