Meko 360 vs Type 053H
The Meko 360 and the Type 053H are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 2,000 tons for the Type 053H. The Meko 360 reaches 30 knots vs 32 knots for the Type 053H. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 4,000 for the Type 053H. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 200 for the Type 053H. The Meko 360 was produced in 5 units vs 43 for the Type 053H. The Meko 360 was commissioned in 1982, 8 years after the Type 053H (1974).
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 112.0 m â—‰ |
| Beam | 12.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2 to 4 diesel engines 16,000 to 22,000 shp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Type 053H-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Type 053H-class's 2,000 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Type 053H-class?
The Type 053H-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Type 053H-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Type 053H-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Type 053H-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Type 053H-class's 112.0 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Type 053H-class have?
The Type 053H-class has a larger crew complement of 200 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Type 053H-class?
The Type 053H-class has been built in greater numbers with 43 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.