Meko 360 vs Type 053H3
The Meko 360 and the Type 053H3 are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 2,393 tons for the Type 053H3. The Meko 360 reaches 30 knots vs 28 knots for the Type 053H3. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 5,000 for the Type 053H3. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 168 for the Type 053H3. The Meko 360 was produced in 5 units vs 10 for the Type 053H3. The Meko 360 was commissioned in 1982, 16 years before the Type 053H3 (1998).
| German frigate, introduced in 1982, uses COGAG propulsion with Olympus and Tyne gas turbines. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Blohm + Voss |
| Year introduced | 1982 |
| Number built | 5 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,393 tons â—‰ |
| Maximum speed | 28.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 112.0 m â—‰ |
| Beam | 12.4 m â—‰ |
| Crew | 168 â—‰ |
| Propulsion | CODAD, 2 shaft, 2 x 18E390VA diesel at 23,600 hp (17,600 kW) and 2 x MTU diesel at 8,715 hp (6,499 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Type 053H3-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Type 053H3-class's 2,393 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Type 053H3-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Type 053H3-class's 28 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Type 053H3-class?
The Type 053H3-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Type 053H3-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Type 053H3-class's 112.0 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Type 053H3-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Type 053H3-class's 168 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Type 053H3-class?
The Type 053H3-class has been built in greater numbers with 10 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.