Oliver Hazard Perry vs Ulsan
The Oliver Hazard Perry and the Ulsan are both Frigate classes. Displacement is 4,165 tons for the Oliver Hazard Perry vs 2,215 tons for the Ulsan. The Oliver Hazard Perry reaches 30 knots vs 35 knots for the Ulsan. Operational range is 4,500 nautical miles for the Oliver Hazard Perry vs 8,000 for the Ulsan. The Oliver Hazard Perry carries a crew of 176 vs 186 for the Ulsan. The Oliver Hazard Perry was produced in 71 units vs 9 for the Ulsan. The Oliver Hazard Perry was commissioned in 1977, 4 years before the Ulsan (1981).
| United States frigate, introduced in 1977, uses gas turbines to reach a speed of 30 knots. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Guided-missile frigate |
| Manufacturer | Bath Iron Works |
| Year introduced | 1977 |
| Number built | 71 units |
| Estimated unit price | $122 million |
| South Korean frigate, introduced in 1981, utilizes CODOG propulsion with gas turbine and diesel engines. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 4,165 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 136.0 m â—‰ |
| Beam | 14.0 m â—‰ |
| Crew | 176 â—‰ |
| Propulsion | 2 × General Electric LM2500-30 gas turbines generating 41,000 shp (31 MW) through a single shaft and variable pitch propeller; 2 × Auxiliary Propulsion Units, 350 hp (260 kW) retractable electric azimuth thrusters |
| Armament |
|
| Displacement | 2,215 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35.0 knots â—‰ |
| Range | 8,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × GE LM2500 gas turbine engine, 2 × MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Oliver Hazard Perry-class or Ulsan-class?
The Oliver Hazard Perry-class has greater displacement at 4,165 tons compared to the Ulsan-class's 2,215 tons.
Which is faster, the Oliver Hazard Perry-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is faster with a maximum speed of 35 knots compared to the Oliver Hazard Perry-class's 30 knots.
Which has longer range, the Oliver Hazard Perry-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Oliver Hazard Perry-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Oliver Hazard Perry-class or Ulsan-class?
The Oliver Hazard Perry-class is longer at 136.0 meters compared to the Ulsan-class's 103.7 meters.
How many crew members do the Oliver Hazard Perry-class and Ulsan-class have?
The Ulsan-class has a larger crew complement of 186 compared to the Oliver Hazard Perry-class's 176 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Oliver Hazard Perry-class or Ulsan-class?
The Oliver Hazard Perry-class has been built in greater numbers with 71 vessels compared to 9 vessels of the Ulsan-class.