Ondatra vs Teluk Bintuni
The Ondatra and the Teluk Bintuni are both Amphibious vessel classes. The Teluk Bintuni displaces 2,300 tons — 21:1 the Ondatra's 107 tons. The Ondatra reaches 11 knots vs 16 knots for the Teluk Bintuni. Operational range is 330 nautical miles for the Ondatra vs 6,240 for the Teluk Bintuni. The Ondatra carries a crew of 5 vs 119 for the Teluk Bintuni. The Ondatra was produced in 42 units vs 9 for the Teluk Bintuni. The Ondatra was commissioned in 1971, 44 years before the Teluk Bintuni (2015).
| Soviet landing craft, introduced in 1971, displaces 107 tons and is powered by two diesel engines. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing craft |
| Manufacturer | Azovskiy |
| Year introduced | 1971 |
| Number built | 42 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indonesian landing ship tank, introduced in 2015, has a 2,300 tons displacement and a crew of 119. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | PT Dok & Perkapalan Kodja Bahari (Persero) |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | $16 million |
| Displacement | 107 tons ◉ |
| Maximum speed | 11.0 knots ◉ |
| Range | 330 nm ◉ |
| Length | 24.5 m ◉ |
| Beam | 5.2 m ◉ |
| Crew | 5 ◉ |
| Propulsion | 2 Type 3D12 diesel engines, 600 bhp (450 kW), 2 shaft |
| Armament |
-- |
| Displacement | 2,300 tons ◉ |
| Maximum speed | 16.0 knots ◉ |
| Range | 6,240 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 120.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | 119 ◉ |
| Propulsion | 2 x 3,285 kW (4,405 hp) main engines |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ondatra-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Ondatra-class's 107 tons.
Which is faster, the Ondatra-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is faster with a maximum speed of 16 knots compared to the Ondatra-class's 11 knots.
Which has longer range, the Ondatra-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has a longer range at 6,240 nautical miles compared to the Ondatra-class's 330 nautical miles.
Which is longer, the Ondatra-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is longer at 120.0 meters compared to the Ondatra-class's 24.5 meters.
How many crew members do the Ondatra-class and Teluk Bintuni-class have?
The Teluk Bintuni-class has a larger crew complement of 119 compared to the Ondatra-class's 5 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ondatra-class or Teluk Bintuni-class?
The Ondatra-class has been built in greater numbers with 42 vessels compared to 9 vessels of the Teluk Bintuni-class.