Ensdorf vs Pansio
The Ensdorf and the Pansio are both Mine warfare classes. Displacement is 650 tons for the Ensdorf vs 680 tons for the Pansio. The Ensdorf reaches 18 knots vs 11 knots for the Pansio. The Ensdorf carries a crew of 45 vs 19 for the Pansio. The Ensdorf was produced in 5 units vs 3 for the Pansio. The Ensdorf was commissioned in 1989, 2 years before the Pansio (1991).
| German minesweeper, introduced in 1989, displaces 650 tons and uses two MTU diesel engines. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Mine warfare |
| Type | Minesweeper |
| Manufacturer | Lürssen |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 5 units |
| Estimated unit price | NA |
| Finnish minelayer, 680 tons displacement, entered service in 1991 with a crew of 19. | |
| Origin | 🇫🇮 Finland |
| Category | Mine warfare |
| Type | Minelayer |
| Manufacturer | Olkiluoto |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 3 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 650 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Length | 54.4 m â—‰ |
| Beam | 9.2 m â—‰ |
| Crew | 45 â—‰ |
| Propulsion | 2 × MTU 16V 538 TB91 diesel engines, 2240 kW each; 2 × Renk PLS 25 gearboxes; 2 × propeller shafts driving controllable pitch propellers |
| Armament |
|
| Displacement | 680 tons â—‰ |
| Maximum speed | 11.0 knots â—‰ |
| Length | 43.0 m â—‰ |
| Beam | 10.0 m â—‰ |
| Crew | 19 â—‰ |
| Propulsion | 2 × diesel engines 1,100 kW (1,500 hp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ensdorf-class or Pansio-class?
The Pansio-class has greater displacement at 680 tons compared to the Ensdorf-class's 650 tons.
Which is faster, the Ensdorf-class or Pansio-class?
The Ensdorf-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Pansio-class's 11 knots.
Which is longer, the Ensdorf-class or Pansio-class?
The Ensdorf-class is longer at 54.4 meters compared to the Pansio-class's 43.0 meters.
How many crew members do the Ensdorf-class and Pansio-class have?
The Ensdorf-class has a larger crew complement of 45 compared to the Pansio-class's 19 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ensdorf-class or Pansio-class?
The Ensdorf-class has been built in greater numbers with 5 vessels compared to 3 vessels of the Pansio-class.