Polnocny vs Teluk Bintuni
The Polnocny and the Teluk Bintuni are both Amphibious vessel classes. The Teluk Bintuni displaces 2,300 tons — 2.8x the Polnocny's 834 tons. The Polnocny reaches 18 knots vs 16 knots for the Teluk Bintuni. Operational range is 1,000 nautical miles for the Polnocny vs 6,240 for the Teluk Bintuni. The Polnocny carries a crew of 41 vs 119 for the Teluk Bintuni. The Polnocny was produced in 108 units vs 9 for the Teluk Bintuni. The Polnocny was commissioned in 1967, 48 years before the Teluk Bintuni (2015).
| Polish landing ship, tank, introduced in 1967, has a displacement of 834 tons. | |
| Origin | 🇵🇱 Poland |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship, tank |
| Manufacturer | Stocznia Północna |
| Year introduced | 1967 |
| Number built | 108 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indonesian landing ship tank, introduced in 2015, has a 2,300 tons displacement and a crew of 119. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | PT Dok & Perkapalan Kodja Bahari (Persero) |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | $16 million |
| Displacement | 834 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 73.0 m ◉ |
| Beam | 9.6 m ◉ |
| Crew | 41 ◉ |
| Propulsion | 2 Soviet Kolomna 40-D two stroke diesels, 2 shafts, 4,400 bhp |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons ◉ |
| Maximum speed | 16.0 knots ◉ |
| Range | 6,240 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 120.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | 119 ◉ |
| Propulsion | 2 x 3,285 kW (4,405 hp) main engines |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Polnocny-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Polnocny-class's 834 tons.
Which is faster, the Polnocny-class or Teluk Bintuni-class?
The Polnocny-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Teluk Bintuni-class's 16 knots.
Which has longer range, the Polnocny-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has a longer range at 6,240 nautical miles compared to the Polnocny-class's 1,000 nautical miles.
Which is longer, the Polnocny-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is longer at 120.0 meters compared to the Polnocny-class's 73.0 meters.
How many crew members do the Polnocny-class and Teluk Bintuni-class have?
The Teluk Bintuni-class has a larger crew complement of 119 compared to the Polnocny-class's 41 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Polnocny-class or Teluk Bintuni-class?
The Polnocny-class has been built in greater numbers with 108 vessels compared to 9 vessels of the Teluk Bintuni-class.