Róisín vs Turya
The Róisín and the Turya are both Patrol vessel classes. The Róisín displaces 1,500 tons — 6.0x the Turya's 250 tons. The Róisín reaches 23 knots vs 44 knots for the Turya. Operational range is 6,000 nautical miles for the Róisín vs 1,450 for the Turya. The Róisín carries a crew of 44 vs 30 for the Turya. The Róisín was produced in 2 units vs 51 for the Turya. The Róisín was commissioned in 1999, 27 years after the Turya (1972).
| British offshore patrol vessel, introduced in 1999, displaces 1,500 tons with a crew of 44. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Offshore patrol vessel |
| Manufacturer | Appledore Shipbuilders |
| Year introduced | 1999 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Ex-USSR patrol vessel, 250 tons displacement, entered service in 1972 as a hydrofoil torpedo boat. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Hydrofoil torpedo boat |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Year introduced | 1972 |
| Number built | 51 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 23.0 knots ◉ |
| Range | 6,000 nm ◉ |
| Length | 78.8 m ◉ |
| Beam | 14.0 m ◉ |
| Crew | 44 ◉ |
| Propulsion | 2 × Wärtsilä medium speed diesels, 2 × 5,000 kW (6,700 hp) |
| Armament |
|
| Displacement | 250 tons ◉ |
| Maximum speed | 44.0 knots ◉ |
| Range | 1,450 nm at 600 knots ◉ |
| Length | 39.6 m ◉ |
| Beam | 7.6 m ◉ |
| Crew | 30 ◉ |
| Propulsion | 3× M503 B2 Diesels; 15,000 hp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Róisín-class or Turya-class?
The Róisín-class has greater displacement at 1,500 tons compared to the Turya-class's 250 tons.
Which is faster, the Róisín-class or Turya-class?
The Turya-class is faster with a maximum speed of 44 knots compared to the Róisín-class's 23 knots.
Which has longer range, the Róisín-class or Turya-class?
The Róisín-class has a longer range at 6,000 nautical miles compared to the Turya-class's 1,450 nautical miles.
Which is longer, the Róisín-class or Turya-class?
The Róisín-class is longer at 78.8 meters compared to the Turya-class's 39.6 meters.
How many crew members do the Róisín-class and Turya-class have?
The Róisín-class has a larger crew complement of 44 compared to the Turya-class's 30 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Róisín-class or Turya-class?
The Turya-class has been built in greater numbers with 51 vessels compared to 2 vessels of the Róisín-class.