Romeo vs Alfa
The Romeo and the Alfa are both Submarine classes. Displacement is 1,475 tons for the Romeo vs 2,300 tons for the Alfa. The Romeo reaches 15 knots vs 12 knots for the Alfa. Operational range is 9,000 nautical miles for the Romeo vs 99,999 for the Alfa. The Romeo carries a crew of 54 vs 31 for the Alfa. Submerged displacement is 1,830 tons for the Romeo vs 3,200 tons for the Alfa. The Romeo was produced in 133 units vs 7 for the Alfa. The Romeo was commissioned in 1957, 14 years before the Alfa (1971).
| Displacement | 1,475 tons â—‰ |
| Maximum speed | 15.0 knots â—‰ |
| Range | 9,000 nm at 9 knots â—‰ |
| Length | 76.6 m â—‰ |
| Beam | 6.7 m â—‰ |
| Crew | 54 â—‰ |
| Max depth | NA |
| Propulsion | Two diesels delivering 2.94 MW (4000 shp) with two electric motors driving two shafts. |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons â—‰ |
| Maximum speed | 12.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 81.4 m â—‰ |
| Beam | 9.5 m â—‰ |
| Crew | 31 â—‰ |
| Max depth | 400 m |
| Propulsion | OK-550 or BM-40A, 155-MWt Lead-bismuth cooled, beryllium-moderated reactor; 40,000 shp (30,000 kW) steam turbine, one shaft |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Romeo-class or Alfa-class?
The Alfa-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Romeo-class's 1,475 tons.
Which is faster, the Romeo-class or Alfa-class?
The Romeo-class is faster with a maximum speed of 15 knots compared to the Alfa-class's 12 knots.
Which has longer range, the Romeo-class or Alfa-class?
The Alfa-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Romeo-class has a range of 9,000 nautical miles.
Which is longer, the Romeo-class or Alfa-class?
The Alfa-class is longer at 81.4 meters compared to the Romeo-class's 76.6 meters.
How many crew members do the Romeo-class and Alfa-class have?
The Romeo-class has a larger crew complement of 54 compared to the Alfa-class's 31 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Romeo-class or Alfa-class?
The Romeo-class has been built in greater numbers with 133 vessels compared to 7 vessels of the Alfa-class.