Romeo vs Typhoon
The Romeo and the Typhoon are both Submarine classes. The Typhoon displaces 23,200 tons — 16:1 the Romeo's 1,475 tons. The Romeo reaches 15 knots vs 22 knots for the Typhoon. Operational range is 9,000 nautical miles for the Romeo vs 99,999 for the Typhoon. The Romeo carries a crew of 54 vs 160 for the Typhoon. Submerged displacement is 1,830 tons for the Romeo vs 48,000 tons for the Typhoon. The Romeo was produced in 133 units vs 6 for the Typhoon. The Romeo was commissioned in 1957, 24 years before the Typhoon (1981).
| Displacement | 1,475 tons ◉ |
| Maximum speed | 15.0 knots ◉ |
| Range | 9,000 nm at 9 knots ◉ |
| Length | 76.6 m ◉ |
| Beam | 6.7 m ◉ |
| Crew | 54 ◉ |
| Max depth | NA |
| Propulsion | Two diesels delivering 2.94 MW (4000 shp) with two electric motors driving two shafts. |
| Armament |
|
| Displacement | 23,200 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 175.0 m ◉ |
| Beam | 23.0 m ◉ |
| Crew | 160 ◉ |
| Max depth | 400 m |
| Propulsion | 2 × OK-650 pressurized-water nuclear reactors, 190 MWt each; 2 × geared steam turbines, 50,000 shp each; 2 shafts with 7-bladed shrouded screws |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Romeo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class has greater displacement at 23,200 tons compared to the Romeo-class's 1,475 tons.
Which is faster, the Romeo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is faster with a maximum speed of 22 knots compared to the Romeo-class's 15 knots.
Which has longer range, the Romeo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Romeo-class has a range of 9,000 nautical miles.
Which is longer, the Romeo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is longer at 175.0 meters compared to the Romeo-class's 76.6 meters.
How many crew members do the Romeo-class and Typhoon-class have?
The Typhoon-class has a larger crew complement of 160 compared to the Romeo-class's 54 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Romeo-class or Typhoon-class?
The Romeo-class has been built in greater numbers with 133 vessels compared to 6 vessels of the Typhoon-class.