Ropucha vs Teluk Bintuni
The Ropucha and the Teluk Bintuni are both Amphibious vessel classes. Displacement is 4,080 tons for the Ropucha vs 2,300 tons for the Teluk Bintuni. The Ropucha reaches 18 knots vs 16 knots for the Teluk Bintuni. Operational range is 6,100 nautical miles for the Ropucha vs 6,240 for the Teluk Bintuni. The Ropucha carries a crew of 98 vs 119 for the Teluk Bintuni. The Ropucha was produced in 28 units vs 9 for the Teluk Bintuni. The Ropucha was commissioned in 1974, 41 years before the Teluk Bintuni (2015).
| Ex-USSR Ropucha-class landing ship, introduced in 1974, has a displacement of 4,080 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship |
| Manufacturer | Stocznia Północna Shipyard |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 28 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indonesian landing ship tank, introduced in 2015, has a 2,300 tons displacement and a crew of 119. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | PT Dok & Perkapalan Kodja Bahari (Persero) |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | $16 million |
| Displacement | 4,080 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | 6,100 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 112.5 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 98 â—‰ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7,200 kW) Zgoda-Sulzer 16ZVB40/48 diesel engines |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons â—‰ |
| Maximum speed | 16.0 knots â—‰ |
| Range | 6,240 nm at 12 knots â—‰ |
| Length | 120.0 m â—‰ |
| Beam | 18.0 m â—‰ |
| Crew | 119 â—‰ |
| Propulsion | 2 x 3,285 kW (4,405 hp) main engines |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ropucha-class or Teluk Bintuni-class?
The Ropucha-class has greater displacement at 4,080 tons compared to the Teluk Bintuni-class's 2,300 tons.
Which is faster, the Ropucha-class or Teluk Bintuni-class?
The Ropucha-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Teluk Bintuni-class's 16 knots.
Which has longer range, the Ropucha-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has a longer range at 6,240 nautical miles compared to the Ropucha-class's 6,100 nautical miles.
Which is longer, the Ropucha-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is longer at 120.0 meters compared to the Ropucha-class's 112.5 meters.
How many crew members do the Ropucha-class and Teluk Bintuni-class have?
The Teluk Bintuni-class has a larger crew complement of 119 compared to the Ropucha-class's 98 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ropucha-class or Teluk Bintuni-class?
The Ropucha-class has been built in greater numbers with 28 vessels compared to 9 vessels of the Teluk Bintuni-class.