Type 002 vs Ulyanovsk
The Type 002 and the Ulyanovsk are both Aircraft carrier classes. Displacement is 70,000 tons for the Type 002 vs 85,000 tons for the Ulyanovsk. The Type 002 reaches 31 knots vs 30 knots for the Ulyanovsk. Operational range is 4,000 nautical miles for the Type 002 vs 99,999 for the Ulyanovsk. The Type 002 carries a crew of 2,300 vs 3,400 for the Ulyanovsk. The Type 002 was commissioned in 2019, 24 years after the Ulyanovsk (1995).
| Chinese aircraft carrier, 70,000 tons displacement, uses a STOBAR launch system. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | STOBAR Aircraft carrier |
| Manufacturer | Dalian Shipbuilding Industry |
| Year introduced | 2019 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | NA |
| Soviet aircraft carrier, 65,800 tons displacement, powered by four nuclear reactors. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Chernomorsky Shipyard 444 |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 70,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 31.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 305.0 m â—‰ |
| Beam | 75.0 m â—‰ |
| Crew | 2,300 â—‰ |
| Propulsion | Conventional steam turbines, 4 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 321.2 m â—‰ |
| Beam | 83.9 m â—‰ |
| Crew | 3,400 â—‰ |
| Propulsion | 4 × KN-3 nuclear reactors, 4 × steam turbines, four shafts, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Type 002-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class has greater displacement at 85,000 tons compared to the Type 002-class's 70,000 tons.
Which is faster, the Type 002-class or Ulyanovsk-class?
The Type 002-class is faster with a maximum speed of 31 knots compared to the Ulyanovsk-class's 30 knots.
Which has longer range, the Type 002-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Type 002-class has a range of 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Type 002-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is longer at 321.2 meters compared to the Type 002-class's 305.0 meters.
How many crew members do the Type 002-class and Ulyanovsk-class have?
The Ulyanovsk-class has a larger crew complement of 3,400 compared to the Type 002-class's 2,300 crew members.