Trieste vs Type 073 / 073A / 073III
The Trieste and the Type 073 / 073A / 073III are both Amphibious vessel classes. The Trieste displaces 38,000 tons — 22:1 the Type 073 / 073A / 073III's 1,690 tons. The Trieste reaches 25 knots vs 18 knots for the Type 073 / 073A / 073III. Operational range is 7,000 nautical miles for the Trieste vs 1,000 for the Type 073 / 073A / 073III. The Trieste carries a crew of 460 vs 60 for the Type 073 / 073A / 073III. The Trieste was produced in 1 units vs 1 for the Type 073 / 073A / 073III. The Trieste was commissioned in 2024, 44 years after the Type 073 / 073A / 073III (1980).
| Italian landing helicopter dock, 38,000 tons displacement, utilizes a CODOG propulsion scheme with electric engines. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing helicopter dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 2024 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | $1,234 million |
| Chinese medium landing ship, 1,690 tons displacement, entered service in 1980. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Medium landing ship |
| Manufacturer | Chinese State Industry |
| Year introduced | 1980 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 38,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 25.0 knots ◉ |
| Range | 7,000 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 245.0 m ◉ |
| Beam | 47.0 m ◉ |
| Crew | 460 ◉ |
| Propulsion | CODOG scheme + electric engines: 2 × Rolls-Royce MT30 gas turbines (76,000 kW), 2 × MAN 20V32/44CR diesel engines (24,000 kW), 4 × MAN 9L32/44CR diesel generators (20,960 kW), 2 × 2,250 kW electric engines |
| Armament |
|
| Displacement | 1,690 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 77.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 60 ◉ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Trieste-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Trieste-class has greater displacement at 38,000 tons compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 1,690 tons.
Which is faster, the Trieste-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Trieste-class is faster with a maximum speed of 25 knots compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 18 knots.
Which has longer range, the Trieste-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Trieste-class has a longer range at 7,000 nautical miles compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 1,000 nautical miles.
Which is longer, the Trieste-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Trieste-class is longer at 245.0 meters compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 77.4 meters.
How many crew members do the Trieste-class and Type 073 / 073A / 073III-class have?
The Trieste-class has a larger crew complement of 460 compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 60 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Trieste-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
Both the Trieste-class and Type 073 / 073A / 073III-class have been built in equal numbers with 1 vessels each.