Typhoon vs Whiskey
The Typhoon and the Whiskey are both Submarine classes. The Typhoon displaces 23,200 tons — 22:1 the Whiskey's 1,050 tons. The Typhoon reaches 22 knots vs 18 knots for the Whiskey. Operational range is 99,999 nautical miles for the Typhoon vs 8,580 for the Whiskey. The Typhoon carries a crew of 160 vs 52 for the Whiskey. Submerged displacement is 48,000 tons for the Typhoon vs 1,340 tons for the Whiskey. The Typhoon can dive to 400 m compared to 200 m for the Whiskey. The Typhoon was produced in 6 units vs 236 for the Whiskey. The Typhoon was commissioned in 1981, 30 years after the Whiskey (1951).
| Displacement | 23,200 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 175.0 m ◉ |
| Beam | 23.0 m ◉ |
| Crew | 160 ◉ |
| Max depth | 400 m ◉ |
| Propulsion | 2 × OK-650 pressurized-water nuclear reactors, 190 MWt each; 2 × geared steam turbines, 50,000 shp each; 2 shafts with 7-bladed shrouded screws |
| Armament |
|
| Displacement | 1,050 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 8,580 nm at 10 knots ◉ |
| Length | 76.0 m ◉ |
| Beam | 6.5 m ◉ |
| Crew | 52 ◉ |
| Max depth | 200 m ◉ |
| Propulsion | Two-shaft diesel–electric: 2 × 2,000 bhp (1,500 kW) diesel engines, 2 × 1,350 hp (1,010 kW) main electric motors, 2 × 50 hp (37 kW) electric creep motors |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Typhoon-class has greater displacement at 23,200 tons compared to the Whiskey-class's 1,050 tons.
Which is faster, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Typhoon-class is faster with a maximum speed of 22 knots compared to the Whiskey-class's 18 knots.
Which has longer range, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Typhoon-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Whiskey-class has a range of 8,580 nautical miles.
Which is longer, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Typhoon-class is longer at 175.0 meters compared to the Whiskey-class's 76.0 meters.
How many crew members do the Typhoon-class and Whiskey-class have?
The Typhoon-class has a larger crew complement of 160 compared to the Whiskey-class's 52 crew members.
Which can dive deeper, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Typhoon-class can dive deeper with a maximum depth of 400 meters compared to the Whiskey-class's 200 meters.
Which has been built in greater numbers, the Typhoon-class or Whiskey-class?
The Whiskey-class has been built in greater numbers with 236 vessels compared to 6 vessels of the Typhoon-class.