M-80 vs M1A1 Abrams
The M-80 and the M1A1 Abrams are both Main Battle Tanks, manufactured by Industrie d'Etat Yougoslave and General Dynamics Corp. respectively. At 63.0 tons, the M1A1 Abrams is 4.5x the M-80's 13.8 tons. Top speed is 60 km/h for the M-80 vs 66 km/h for the M1A1 Abrams. Operational range is 500 km for the M-80 vs 465 km for the M1A1 Abrams. The M-80 is armed with a 1 M-55 20mm gun, while the M1A1 Abrams carries a 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun.
| Ex-Yugoslavian MBT/IFV, manufactured by Industrie d'Etat Yougoslave, never entered service despite development. | |
|
|
| Origin country | 🇳🇱 Ex-Yugoslavia |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Infantry Fighting Vehicle |
| Manufacturer | Industrie d'Etat Yougoslave |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| American main battle tank, built in over 9,200 units, manufactured by General Dynamics Corp. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | General Dynamics Corp. |
| Number produced | 9,200 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 13.9 tons â—‰ |
| Maximum speed | 60 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 6.40 m â—‰ |
| Width | 2.59 m â—‰ |
| Height | 2.50 m â—‰ |
| Crew | 3 |
| Engine | HS 115-2 V-8 Diesel Engine with 260 hp |
| Main armament | 1 M-55 20mm gun |
| Secondary weapon | 1 7.62mm coaxial machine gun |
| Combat weight | 63.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 66 km/h â—‰ |
| Operational range | 465 km â—‰ |
| Length | 9.83 m â—‰ |
| Width | 3.65 m â—‰ |
| Height | 2.43 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | AGT-1500 Turbine with 1500 hp |
| Main armament | 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 M-2HB 12.7mm machine gun (1000 rounds) |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the M-80 or M1A1 Abrams?
The M1A1 Abrams is faster with a maximum road speed of 66 km/h compared to the M-80's 60 km/h.
Which has longer operational range, the M-80 or M1A1 Abrams?
The M-80 has a longer operational range at 500 km compared to the M1A1 Abrams's 465 km.
Which is heavier, the M-80 or M1A1 Abrams?
The M1A1 Abrams is heavier at 63.0 tons combat weight compared to the M-80's 13.8 tons.
Which is larger, the M-80 or M1A1 Abrams?
The M1A1 Abrams is longer at 9.83 meters compared to the M-80's 6.40 meters.
How many crew members do the M-80 and M1A1 Abrams require?
The M1A1 Abrams requires a larger crew of 4 compared to the M-80's 3 crew members.
What are the main armaments of the M-80 and M1A1 Abrams?
The M-80 is armed with 1 M-55 20mm gun while the M1A1 Abrams carries 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun as its main armament.