LT-2
Summary
| Category | Guided Bomb |
| Sub-type | Precision-guided munition |
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Manufacturer | Luoyang Optoelectro Technology Development Center (LOTDC) |
| Status | In service |
| Year of service | 1990 |
Technical specifications
| Warhead | High explosive |
| Guidance | Semi-active laser homing |
| Length | 3,800 mm (149.6 in) |
| Weight | 500 kg (1,102 lb) |
| CEP | 4 m |
| Range | 15 km (9 mi) |
Description
The LT-2, originally designated the LS-500J, was the first munition in the Lei Ting series. It entered service in the 1990s.
The system consists of a strap-on guidance kit for general-purpose bombs. It utilizes semi-active laser homing with an annular airfoil seeker and a quadrant detection assembly. Maneuverability is provided by a cruciform tail assembly using bang-bang control. The munition is equipped with a high-explosive warhead.
The LT-2 is widely deployed by the People's Liberation Army Air Force, where it is designated K/YGB500. It is also integrated for use on the JF-17 Thunder.
Wikipedia and other open sources.
Last updated on 30 March 2026.
Suggest a change