Bayraktar TB3 vs ZALA Lancet
The Bayraktar TB3 and the ZALA Lancet are both Military Drones, manufactured by Baykar and ZALA Aero respectively. Top speed is 300 km/h for the Bayraktar TB3 vs 300 km/h for the ZALA Lancet. The Bayraktar TB3 has an operational range of 2,000 km vs 40 km for the ZALA Lancet. At 1,450 kg MTOW, the Bayraktar TB3 is 121:1 the ZALA Lancet's 12 kg. The ZALA Lancet first flew 4 years before the Bayraktar TB3 (2019 vs 2023).
| Turkish carrier-based medium-altitude long-endurance unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed for short-range take-off and landing from drone carriers. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 27 October 2023 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | -- |
| Russian loitering munition and unmanned aerial vehicle, developed in the late 2010s, utilized for reconnaissance and precision strike operations in modern conflicts. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | ZALA Aero |
| First flight | 1 June 2019 |
| Year introduced | 2020 |
| Number produced | 6000 units |
| Average unit price | $37K |
| Wingspan | 14.0 m â—‰ |
| Height | 2.6 m |
| Length | 8.4 m â—‰ |
| Maximum speed | 300 km/h â—‰ |
| Operational range | 2,000 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 1,450 kg â—‰ |
| Empty weight | -- kg |
| Wingspan | 2.4 m â—‰ |
| Height | -- m |
| Length | 1.7 m â—‰ |
| Maximum speed | 300 km/h â—‰ |
| Operational range | 40 km â—‰ |
| Service ceiling | 5,000 m |
| Max. takeoff weight | 12 kg â—‰ |
| Empty weight | 5 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The ZALA Lancet is faster with a maximum speed of 300 km/h compared to the Bayraktar TB3's 300 km/h, a difference of 0 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The Bayraktar TB3 has a longer range at 2,000 km compared to the ZALA Lancet's 40 km.
Which can fly higher, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The ZALA Lancet has a higher service ceiling at 5,000 meters (16,404 ft) compared to the Bayraktar TB3's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The Bayraktar TB3 has a higher maximum takeoff weight at 1,450 kg compared to the ZALA Lancet's 12 kg.
Which is larger, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The Bayraktar TB3 is longer at 8.3 meters compared to the ZALA Lancet's 1.7 meters.
Which entered service first, the Bayraktar TB3 or ZALA Lancet?
The ZALA Lancet entered service first in 2020, 5 years before the Bayraktar TB3 which entered service in 2025.