Hermes 900 vs Switchblade 300
The Hermes 900 and the Switchblade 300 are both Military Drones, manufactured by Elbit and AeroVironment respectively. Top speed is 220 km/h for the Hermes 900 vs 160 km/h for the Switchblade 300. The Hermes 900 has an operational range of 1,000 km vs 10 km for the Switchblade 300. At 1,400 kg MTOW, the Hermes 900 is 233:1 the Switchblade 300's 6 kg. The Hermes 900 has been produced in 200 units vs 4,000 for the Switchblade 300. The Hermes 900 first flew 2 years before the Switchblade 300 (2009 vs 2011).
| Israeli larger MALE drone, widely used around the world for reconnaissance. | |
| Origin country | 🇮🇱 Israel |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Elbit |
| First flight | 9 December 2009 |
| Year introduced | 2012 |
| Number produced | 200 units |
| Average unit price | $6.8 million |
| American man-portable loitering munition, introduced in the early 2010s, used for precision strikes against personnel and light vehicles in various global conflicts. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2011 |
| Year introduced | 2011 |
| Number produced | 4000 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 15.0 m |
| Length | 8.3 m â—‰ |
| Maximum speed | 220 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,000 km â—‰ |
| Service ceiling | 9,100 m |
| Max. takeoff weight | 1,400 kg â—‰ |
| Empty weight | 950 kg |
| Total thrust | 1 x 160 kW â—‰ |
| Wingspan | -- m |
| Length | 0.5 m â—‰ |
| Maximum speed | 160 km/h â—‰ |
| Operational range | 10 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 6 kg â—‰ |
| Empty weight | -- kg |
| Total thrust | 0 â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Hermes 900 is faster with a maximum speed of 220 km/h compared to the Switchblade 300's 160 km/h, a difference of 60 km/h.
Which has longer range, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Hermes 900 has a longer range at 1,000 km compared to the Switchblade 300's 10 km.
Which can fly higher, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Hermes 900 has a higher service ceiling at 9,100 meters (29,855 ft) compared to the Switchblade 300's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Hermes 900 has a higher maximum takeoff weight at 1,400 kg compared to the Switchblade 300's 6 kg.
Which is larger, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Hermes 900 is longer at 8.3 meters compared to the Switchblade 300's 0.5 meters.
Which entered service first, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Switchblade 300 entered service first in 2011, 1 years before the Hermes 900 which entered service in 2012.
Which has been built in greater numbers, the Hermes 900 or Switchblade 300?
The Switchblade 300 has been produced in greater numbers with 4,000 units compared to 200 units of the Hermes 900.