MQ-1C Gray Eagle vs RQ-20 Puma
The MQ-1C Gray Eagle and the RQ-20 Puma are both Military Drones, manufactured by General Atomics and AeroVironment respectively. The MQ-1C Gray Eagle reaches 309 km/h — 3.7x the RQ-20 Puma's 83 km/h. The MQ-1C Gray Eagle has an operational range of 370 km vs 15 km for the RQ-20 Puma. The MQ-1C Gray Eagle operates at altitudes up to 8,839 m compared to 3,200 m for the RQ-20 Puma. At 1,633 kg MTOW, the MQ-1C Gray Eagle is 272:1 the RQ-20 Puma's 6 kg. The MQ-1C Gray Eagle has been produced in 204 units vs 1,000 for the RQ-20 Puma. The MQ-1C Gray Eagle first flew 3 years before the RQ-20 Puma (2004 vs 2007).
| American medium-altitude, long-endurance unmanned combat aerial vehicle, introduced in the early 21st century and primarily utilized by the United States Army for reconnaissance and strike missions. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | General Atomics |
| First flight | 1 October 2004 |
| Year introduced | 2009 |
| Number produced | 204 units |
| Average unit price | -- |
| American battery-powered, small hand-launched unmanned aircraft system for surveillance and intelligence gathering. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2007 |
| Year introduced | 2008 |
| Number produced | 1000 units |
| Average unit price | $250K |
| Wingspan | 17.0 m ◉ |
| Height | 2.1 m |
| Length | 8.5 m ◉ |
| Maximum speed | 309 km/h ◉ |
| Operational range | 370 km ◉ |
| Service ceiling | 8,839 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 1,633 kg ◉ |
| Empty weight | 1,318 kg |
| Total thrust | 1 x 123 kW ◉ |
| Wingspan | 2.8 m ◉ |
| Height | -- m |
| Length | 1.4 m ◉ |
| Maximum speed | 83 km/h ◉ |
| Operational range | 15 km ◉ |
| Service ceiling | 3,200 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 6 kg ◉ |
| Empty weight | -- kg |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The MQ-1C Gray Eagle is faster with a maximum speed of 309 km/h compared to the RQ-20 Puma's 83 km/h, a difference of 226 km/h.
Which has longer range, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The MQ-1C Gray Eagle has a longer range at 370 km compared to the RQ-20 Puma's 15 km.
Which can fly higher, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The MQ-1C Gray Eagle has a higher service ceiling at 8,839 meters (28,999 ft) compared to the RQ-20 Puma's 3,200 meters (10,498 ft).
Which is heavier, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The MQ-1C Gray Eagle has a higher maximum takeoff weight at 1,633 kg compared to the RQ-20 Puma's 6 kg.
Which is larger, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The MQ-1C Gray Eagle is longer at 8.5 meters compared to the RQ-20 Puma's 1.4 meters.
Which entered service first, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma entered service first in 2008, 1 years before the MQ-1C Gray Eagle which entered service in 2009.
Which has been built in greater numbers, the MQ-1C Gray Eagle or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma has been produced in greater numbers with 1,000 units compared to 204 units of the MQ-1C Gray Eagle.