MQ-28 Ghost Bat vs Orlan-10
The MQ-28 Ghost Bat and the Orlan-10 are both Military Drones, manufactured by Boeing and Special Technology Center respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 110 km for the Orlan-10. The MQ-28 Ghost Bat has been produced in 8 units vs 1,000 for the Orlan-10. The Orlan-10 first flew 10 years before the MQ-28 Ghost Bat (2011 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| Russian reconnaissance unarmed drone, extensively used in the 2022 Ukraine war. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Special Technology Center |
| First flight | 1 January 2011 |
| Year introduced | 2011 |
| Number produced | 1000 units |
| Average unit price | $50K |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Empty weight | -- kg |
| Wingspan | 3.1 m â—‰ |
| Length | 2.0 m â—‰ |
| Maximum speed | 150 km/h |
| Operational range | 110 km â—‰ |
| Service ceiling | 5,000 m |
| Max. takeoff weight | 16 kg |
| Empty weight | 9 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The Orlan-10 is faster with a maximum speed of 150 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 150 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the Orlan-10's 110 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The Orlan-10 has a higher service ceiling at 5,000 meters (16,404 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The Orlan-10 has a higher maximum takeoff weight at 16 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the Orlan-10's 2.0 meters.
Which entered service first, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The Orlan-10 entered service first in 2011, 13 years before the MQ-28 Ghost Bat which entered service in 2024.
Which has been built in greater numbers, the MQ-28 Ghost Bat or Orlan-10?
The Orlan-10 has been produced in greater numbers with 1,000 units compared to 8 units of the MQ-28 Ghost Bat.