MQ-28 Ghost Bat vs RQ-20 Puma
The MQ-28 Ghost Bat and the RQ-20 Puma are both Military Drones, manufactured by Boeing and AeroVironment respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 15 km for the RQ-20 Puma. The MQ-28 Ghost Bat has been produced in 8 units vs 1,000 for the RQ-20 Puma. The RQ-20 Puma first flew 14 years before the MQ-28 Ghost Bat (2007 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| American battery-powered, small hand-launched unmanned aircraft system for surveillance and intelligence gathering. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2007 |
| Year introduced | 2008 |
| Number produced | 1000 units |
| Average unit price | $250K |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Wingspan | 2.8 m â—‰ |
| Length | 1.4 m â—‰ |
| Maximum speed | 83 km/h |
| Operational range | 15 km â—‰ |
| Service ceiling | 3,200 m |
| Max. takeoff weight | 6 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma is faster with a maximum speed of 83 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 83 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the RQ-20 Puma's 15 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma has a higher service ceiling at 3,200 meters (10,498 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma has a higher maximum takeoff weight at 6 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the RQ-20 Puma's 1.4 meters.
Which entered service first, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma entered service first in 2008, 16 years before the MQ-28 Ghost Bat which entered service in 2024.
Which has been built in greater numbers, the MQ-28 Ghost Bat or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma has been produced in greater numbers with 1,000 units compared to 8 units of the MQ-28 Ghost Bat.