MQ-28 Ghost Bat vs S-70 Okhotnik
The MQ-28 Ghost Bat and the S-70 Okhotnik are both Military Drones, manufactured by Boeing and Novosibirsk Aircraft Production Association respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 6,000 km for the S-70 Okhotnik. The MQ-28 Ghost Bat has been produced in 8 units vs 2 for the S-70 Okhotnik. The S-70 Okhotnik first flew 2 years before the MQ-28 Ghost Bat (2019 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| Russian stealth heavy unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 21st century, intended for reconnaissance and strike missions under the control of fifth-generation fighter pilots. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Novosibirsk Aircraft Production Association |
| First flight | 3 August 2019 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 2 units |
| Average unit price | $11.5 million |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Empty weight | -- kg |
| Wingspan | 20.0 m â—‰ |
| Length | -- m |
| Maximum speed | 1000 km/h |
| Operational range | 6,000 km â—‰ |
| Service ceiling | 18,000 m |
| Max. takeoff weight | 25,000 kg |
| Empty weight | 10,000 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The S-70 Okhotnik is faster with a maximum speed of 1,000 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 1,000 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The S-70 Okhotnik has a longer range at 6,000 km compared to the MQ-28 Ghost Bat's 3,700 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The S-70 Okhotnik has a higher service ceiling at 18,000 meters (59,055 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The S-70 Okhotnik has a higher maximum takeoff weight at 25,000 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the S-70 Okhotnik's 0.0 meters.
Which entered service first, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The S-70 Okhotnik entered service first in 2024, 0 years before the MQ-28 Ghost Bat which entered service in 2024.
Which has been built in greater numbers, the MQ-28 Ghost Bat or S-70 Okhotnik?
The MQ-28 Ghost Bat has been produced in greater numbers with 8 units compared to 2 units of the S-70 Okhotnik.