MQ-28 Ghost Bat vs Tu-143 Reys
The MQ-28 Ghost Bat and the Tu-143 Reys are both Military Drones, manufactured by Boeing and Tupolev respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 200 km for the Tu-143 Reys. The MQ-28 Ghost Bat has been produced in 8 units vs 950 for the Tu-143 Reys. The Tu-143 Reys first flew 51 years before the MQ-28 Ghost Bat (1970 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| Soviet unmanned reconnaissance aircraft from 1970s used for tactical reconnaissance missions | |
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Tupolev |
| First flight | 1 January 1970 |
| Year introduced | 1976 |
| Number produced | 950 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Height | -- m |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Wingspan | 2.2 m â—‰ |
| Height | 1.5 m |
| Length | 8.1 m â—‰ |
| Maximum speed | 950 km/h |
| Operational range | 200 km â—‰ |
| Service ceiling | 5,000 m |
| Max. takeoff weight | 1,230 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys is faster with a maximum speed of 950 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 950 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the Tu-143 Reys's 200 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys has a higher service ceiling at 5,000 meters (16,404 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys has a higher maximum takeoff weight at 1,230 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the Tu-143 Reys's 8.1 meters.
Which entered service first, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys entered service first in 1976, 48 years before the MQ-28 Ghost Bat which entered service in 2024.
Which has been built in greater numbers, the MQ-28 Ghost Bat or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys has been produced in greater numbers with 950 units compared to 8 units of the MQ-28 Ghost Bat.