PA-31 Navajo vs Y-12
The PA-31 Navajo and the Y-12 are both Military Transport Aircraft, manufactured by Piper and Harbin respectively. Top speed is 420 km/h for the PA-31 Navajo vs 328 km/h for the Y-12. The PA-31 Navajo has an operational range of 1,875 km vs 1,340 km for the Y-12. The PA-31 Navajo operates at altitudes up to 8,016 m compared to 7,000 m for the Y-12. The PA-31 Navajo has been produced in 3,942 units vs 71 for the Y-12. The PA-31 Navajo first flew 18 years before the Y-12 (1964 vs 1982).
| American light, twin-engined aircraft, used extensively for air taxi, flight training, and personal use during the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Transport Aircraft |
| Manufacturer | Piper |
| First flight | 30 September 1964 |
| Year introduced | 1967 |
| Number produced | 3942 units |
| Average unit price | -- |
| Chinese twin-engine light utility aircraft, recognized from its 1980s development, frequently used for passenger and cargo transportation. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Category | Military Transport Aircraft |
| Manufacturer | Harbin |
| First flight | 14 July 1982 |
| Year introduced | 1985 |
| Number produced | 71 units |
| Average unit price | $5 million |
| Wing area | 21.0 m² ◉ |
| Wingspan | 12.4 m â—‰ |
| Height | 4.0 m â—‰ |
| Length | 9.9 m â—‰ |
| Maximum speed | 420 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,875 km â—‰ |
| Service ceiling | 8,016 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 2,948 kg â—‰ |
| Empty weight | 1,783 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 116 kW â—‰ |
| Wing area | 34.3 m² ◉ |
| Wingspan | 17.2 m â—‰ |
| Height | 5.7 m â—‰ |
| Length | 18.9 m â—‰ |
| Maximum speed | 328 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,340 km â—‰ |
| Service ceiling | 7,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 5,300 kg â—‰ |
| Empty weight | 2,840 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 205 kW â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the PA-31 Navajo or Y-12?
The PA-31 Navajo is faster with a maximum speed of 420 km/h compared to the Y-12's 328 km/h, a difference of 92 km/h.
Which has longer range, the PA-31 Navajo or Y-12?
The PA-31 Navajo has a longer range at 1,875 km compared to the Y-12's 1,340 km.
Which can fly higher, the PA-31 Navajo or Y-12?
The PA-31 Navajo has a higher service ceiling at 8,016 meters (26,299 ft) compared to the Y-12's 7,000 meters (22,965 ft).
Which is heavier, the PA-31 Navajo or Y-12?
The Y-12 has a higher maximum takeoff weight at 5,300 kg compared to the PA-31 Navajo's 2,948 kg.
Which is larger, the PA-31 Navajo or Y-12?
The Y-12 is longer at 18.9 meters compared to the PA-31 Navajo's 9.9 meters.
Which entered service first, the PA-31 Navajo or Y-12?
The PA-31 Navajo entered service first in 1967, 18 years before the Y-12 which entered service in 1985.
Which has been built in greater numbers, the PA-31 Navajo or Y-12?
The PA-31 Navajo has been produced in greater numbers with 3,942 units compared to 71 units of the Y-12.