PA-32 Cherokee Six vs S-3 Viking
The PA-32 Cherokee Six and the S-3 Viking are both Military Special Mission Aircraft, manufactured by Piper and Lockheed respectively. The S-3 Viking reaches 815 km/h — 3.6x the PA-32 Cherokee Six's 228 km/h. The PA-32 Cherokee Six has an operational range of 1,361 km vs 5,121 km for the S-3 Viking. The S-3 Viking operates at altitudes up to 12,466 m compared to 4,359 m for the PA-32 Cherokee Six. At 23,831 kg MTOW, the S-3 Viking is 24:1 the PA-32 Cherokee Six's 975 kg. The PA-32 Cherokee Six has been produced in 7,842 units vs 188 for the S-3 Viking. The PA-32 Cherokee Six first flew 12 years before the S-3 Viking (1960 vs 1972).
| American light, single-engined aircraft, dominant during the late 20th century, widely used for personal, commercial air taxi services. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Special Mission Aircraft |
| Manufacturer | Piper |
| First flight | 14 January 1960 |
| Year introduced | 1965 |
| Number produced | 7842 units |
| Average unit price | -- |
| American anti-submarine aircraft, operational during the Cold War, recognized for its service in Gulf War naval missions. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Special Mission Aircraft |
| Manufacturer | Lockheed |
| First flight | 21 January 1972 |
| Year introduced | 1974 |
| Number produced | 188 units |
| Average unit price | $27 million |
| Wing area | 15.0 m² ◉ |
| Wingspan | 9.0 m ◉ |
| Height | 2.2 m ◉ |
| Length | 7.1 m ◉ |
| Maximum speed | 228 km/h ◉ |
| Operational range | 1,361 km ◉ |
| Service ceiling | 4,359 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 975 kg ◉ |
| Empty weight | 545 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 112 kW ◉ |
| Wing area | 56.0 m² ◉ |
| Wingspan | 21.0 m ◉ |
| Height | 7.0 m ◉ |
| Length | 16.3 m ◉ |
| Maximum speed | 815 km/h ◉ |
| Operational range | 5,121 km ◉ |
| Service ceiling | 12,466 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 23,831 kg ◉ |
| Empty weight | 12,057 kg ◉ |
| Total thrust | 2 x 2,104 kgf ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The S-3 Viking is faster with a maximum speed of 815 km/h compared to the PA-32 Cherokee Six's 228 km/h, a difference of 587 km/h.
Which has longer range, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The S-3 Viking has a longer range at 5,121 km compared to the PA-32 Cherokee Six's 1,361 km.
Which can fly higher, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The S-3 Viking has a higher service ceiling at 12,466 meters (40,898 ft) compared to the PA-32 Cherokee Six's 4,359 meters (14,301 ft).
Which is heavier, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The S-3 Viking has a higher maximum takeoff weight at 23,831 kg compared to the PA-32 Cherokee Six's 975 kg.
Which is larger, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The S-3 Viking is longer at 16.3 meters compared to the PA-32 Cherokee Six's 7.1 meters.
Which entered service first, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The PA-32 Cherokee Six entered service first in 1965, 9 years before the S-3 Viking which entered service in 1974.
Which has been built in greater numbers, the PA-32 Cherokee Six or S-3 Viking?
The PA-32 Cherokee Six has been produced in greater numbers with 7,842 units compared to 188 units of the S-3 Viking.