TS-11 Iskra vs Yak-11 Moose
The TS-11 Iskra and the Yak-11 Moose are both Military Training Aircraft, manufactured by PZL and Yakovlev respectively. Top speed is 720 km/h for the TS-11 Iskra vs 465 km/h for the Yak-11 Moose. The TS-11 Iskra has an operational range of 1,250 km vs 1,280 km for the Yak-11 Moose. The TS-11 Iskra operates at altitudes up to 11,000 m compared to 7,100 m for the Yak-11 Moose. The TS-11 Iskra has been produced in 424 units vs 4,566 for the Yak-11 Moose. The Yak-11 Moose first flew 15 years before the TS-11 Iskra (1945 vs 1960).
| Polish jet trainer, designed in the Cold War era, used extensively for instruction and light attack roles. | |
|
|
| Origin country | 🇵🇱 Poland |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | PZL |
| First flight | 5 February 1960 |
| Year introduced | 1964 |
| Number produced | 424 units |
| Average unit price | -- |
| Soviet trainer aircraft, widely deployed during the Cold War, notable for its robustness and maintenance simplicity. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Yakovlev |
| First flight | 10 November 1945 |
| Year introduced | 1946 |
| Number produced | 4566 units |
| Average unit price | $30K |
| Wing area | 17.5 m² ◉ |
| Wingspan | 10.1 m â—‰ |
| Height | 3.5 m â—‰ |
| Length | 11.2 m â—‰ |
| Maximum speed | 720 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,250 km â—‰ |
| Service ceiling | 11,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 3,840 kg â—‰ |
| Empty weight | 2,560 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 1,000 kgf â—‰ |
| Wing area | 15.4 m² ◉ |
| Wingspan | 9.4 m â—‰ |
| Height | 3.3 m â—‰ |
| Length | 8.5 m â—‰ |
| Maximum speed | 465 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,280 km â—‰ |
| Service ceiling | 7,100 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 2,500 kg â—‰ |
| Empty weight | 1,900 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 419 kW â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The TS-11 Iskra is faster with a maximum speed of 720 km/h compared to the Yak-11 Moose's 465 km/h, a difference of 255 km/h.
Which has longer range, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The Yak-11 Moose has a longer range at 1,280 km compared to the TS-11 Iskra's 1,250 km.
Which can fly higher, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The TS-11 Iskra has a higher service ceiling at 11,000 meters (36,089 ft) compared to the Yak-11 Moose's 7,100 meters (23,293 ft).
Which is heavier, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The TS-11 Iskra has a higher maximum takeoff weight at 3,840 kg compared to the Yak-11 Moose's 2,500 kg.
Which is larger, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The TS-11 Iskra is longer at 11.2 meters compared to the Yak-11 Moose's 8.5 meters.
Which entered service first, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The Yak-11 Moose entered service first in 1946, 18 years before the TS-11 Iskra which entered service in 1964.
Which has been built in greater numbers, the TS-11 Iskra or Yak-11 Moose?
The Yak-11 Moose has been produced in greater numbers with 4,566 units compared to 424 units of the TS-11 Iskra.