GBU-10 Paveway II vs KAB-1500
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The KAB-1500L is a Russian-designed, laser-guided bomb introduced in the 1970s, primarily for precision strikes against ground targets, distinguished by its large, 1500 kg warhead. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser guided bomb |
| Manufacturer | Tactical Missiles Corporation JSC |
| Service year | 1990 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 1,525 kg â—‰ |
| Warhead | 1100.0 kg â—‰ |
| Length | 0.34 m â—‰ |
| Diameter | 820 mm â—‰ |
| Guidance | Laser |
| Warhead type | High-explosive |