GBU-10 Paveway II vs Paveway IV
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The UK-developed Paveway IV, introduced in 2008, is a precision-guided bomb that combines GPS/INS guidance with laser guidance for increased accuracy. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon UK |
| Service year | 2008 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 230.0 kg â—‰ |
| Length | 3.10 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, INS, and Laser |
| Warhead type | Bunker-busting warhead |