GBU-49 Enhanced Paveway II vs KAB-1500
| The United States introduced the GBU-49 Enhanced Paveway II in 2003 as a precision-guided bomb featuring dual-mode GPS and laser guidance for target engagement. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser and GPS Guided Bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The KAB-1500L is a Russian-designed, laser-guided bomb introduced in the 1970s, primarily for precision strikes against ground targets, distinguished by its large, 1500 kg warhead. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser guided bomb |
| Manufacturer | Tactical Missiles Corporation JSC |
| Service year | 1990 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 227 kg â—‰ |
| Warhead | 227.0 kg â—‰ |
| Length | 3.29 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | Dual-mode GPS and Laser |
| Warhead type | BLU-133 |
| Weight | 1,525 kg â—‰ |
| Warhead | 1100.0 kg â—‰ |
| Length | 0.34 m â—‰ |
| Diameter | 820 mm â—‰ |
| Guidance | Laser |
| Warhead type | High-explosive |