ABM-1 Galosh vs Oreshnik
The ABM-1 Galosh and the Oreshnik are both Ballistic missiles. The Oreshnik has a range of 5,500 km — 16:1 the ABM-1 Galosh's 350 km. The ABM-1 Galosh reaches 4,900 km/h vs 13,582 km/h for the Oreshnik. The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance, while the Oreshnik relies on Inertial. The ABM-1 Galosh entered service 46 years before the Oreshnik (1978 vs 2024).
| Range | 350.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 32,700 kg |
| Length | 19.80 m |
| Diameter | 2570 mm |
| Guidance | Radar command guidance |
| Warhead type | Thermonuclear |
| Range | 5,500.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 11.1 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Inertial |
| Warhead type | MIRV |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the ABM-1 Galosh or Oreshnik?
The Oreshnik has a longer range at 5,500 km compared to the ABM-1 Galosh's 350 km.
Which is faster, the ABM-1 Galosh or Oreshnik?
The Oreshnik is faster with a maximum speed of Mach 11.1 compared to the ABM-1 Galosh's Mach 4.0.
Which is heavier, the ABM-1 Galosh or Oreshnik?
The ABM-1 Galosh is heavier at 32,700 kg compared to the Oreshnik's 0 kg.
Which is longer, the ABM-1 Galosh or Oreshnik?
The ABM-1 Galosh is longer at 19.80 meters compared to the Oreshnik's 0.00 meters.
What guidance systems do the ABM-1 Galosh and Oreshnik use?
The ABM-1 Galosh uses Radar command guidance guidance while the Oreshnik uses Inertial guidance.
Which entered service first, the ABM-1 Galosh or Oreshnik?
The ABM-1 Galosh entered service first in 1978, 46 years before the Oreshnik which entered service in 2024.