AGM-114 Hellfire vs M-136 AT4
The AGM-114 Hellfire and the M-136 AT4 are both Anti-Tank missiles. The AGM-114 Hellfire has a range of 11 km — 37:1 the M-136 AT4's 0 km. The AGM-114 Hellfire reaches 1,601 km/h vs 1,000 km/h for the M-136 AT4. The AGM-114 Hellfire carries a 8 kg warhead vs 5.9 kg for the M-136 AT4. Launch weight is 49 kg for the AGM-114 Hellfire vs 45,139 kg for the M-136 AT4. The AGM-114 Hellfire uses Semi-active laser homing guidance, while the M-136 AT4 relies on Unguided. Unit cost is $0.15M for the AGM-114 Hellfire vs $0.002857M for the M-136 AT4. The AGM-114 Hellfire entered service 3 years before the M-136 AT4 (1984 vs 1987).
| American anti-tank guided missile, entered service in 1984, uses semi-active laser homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank guided missile |
| Manufacturer | Hughes |
| Service year | 1984 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Swedish/American anti-tank rocket, with a 2 km range, entered service in 1987. | |
| Origin | 🇸🇪 Sweden, 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Alliant Techsystems / FFV Ordnance |
| Service year | 1987 |
| Number produced | 600,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | 11.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.3 ◉ |
| Weight | 49 kg ◉ |
| Warhead | 8.0 kg ◉ |
| Length | 1.80 m ◉ |
| Diameter | 180 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active laser homing |
| Warhead type | Multi-function warhead |
| Range | 0.3 km ◉ |
| Maximum speed | 1000 km/h ◉ |
| Weight | 45,139 kg ◉ |
| Warhead | 5.9 kg ◉ |
| Length | 0.46 m ◉ |
| Diameter | 84 mm ◉ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The AGM-114 Hellfire has a longer range at 11 km compared to the M-136 AT4's 0 km.
Which is faster, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The AGM-114 Hellfire is faster with a maximum speed of Mach 1.3 compared to the M-136 AT4's 1000 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The AGM-114 Hellfire carries a larger warhead at 8 kg compared to the M-136 AT4's 5 kg.
Which is heavier, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The M-136 AT4 is heavier at 45,139 kg compared to the AGM-114 Hellfire's 49 kg.
Which is longer, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The AGM-114 Hellfire is longer at 1.80 meters compared to the M-136 AT4's 0.46 meters.
What guidance systems do the AGM-114 Hellfire and M-136 AT4 use?
The AGM-114 Hellfire uses Semi-active laser homing guidance while the M-136 AT4 uses Unguided guidance.
Which entered service first, the AGM-114 Hellfire or M-136 AT4?
The AGM-114 Hellfire entered service first in 1984, 3 years before the M-136 AT4 which entered service in 1987.