AGM-136 Tacit Rainbow vs 2K12 Kub
The AGM-136 Tacit Rainbow and the 2K12 Kub are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 3.3x the 2K12 Kub's 24 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 59 kg for the 2K12 Kub. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 550 kg for the 2K12 Kub. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the 2K12 Kub relies on Semi-active radar homing.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Soviet surface-to-air missile, entered service in 1967, utilizing semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1967 |
| Number produced | 10,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 24.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.8 |
| Weight | 550 kg ◉ |
| Warhead | 59.0 kg ◉ |
| Length | 6.20 m ◉ |
| Diameter | 335 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or 2K12 Kub?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the 2K12 Kub's 24 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is faster with a maximum speed of Mach 2.8 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub carries a larger warhead at 59 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is heavier at 550 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or 2K12 Kub?
The 2K12 Kub is longer at 6.20 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and 2K12 Kub use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the 2K12 Kub uses Semi-active radar homing guidance.