AIM-260 JATM vs FMRAAM / ERAAM
The AIM-260 JATM and the FMRAAM / ERAAM are both Air-to-Air missiles. The AIM-260 JATM has a range of 200 km — 2.0x the FMRAAM / ERAAM's 100 km. The AIM-260 JATM reaches 6,125 km/h vs 4,939 km/h for the FMRAAM / ERAAM.
| American air-to-air missile, 200 km range, manufactured by Lockheed Martin. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Air-to-Air |
| Type | Beyond-visual-range air-to-air missile |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| British air-to-air missile, entered service in 2016, with a range of 100 km. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom, 🇺🇸 United States |
| Category | Air-to-Air |
| Type | Beyond-visual-range air-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon / British Aerospace |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2.1 million |
| Range | 200.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 5.0 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | High explosive blast-fragmentation |
| Range | 100.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 160 kg |
| Length | 3.54 m |
| Diameter | 178 mm |
| Guidance | Inertial, mid-course update, terminal active radar homing |
| Warhead type | High Explosive / Fragmentation |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AIM-260 JATM or FMRAAM / ERAAM?
The AIM-260 JATM has a longer range at 200 km compared to the FMRAAM / ERAAM's 100 km.
Which is faster, the AIM-260 JATM or FMRAAM / ERAAM?
The AIM-260 JATM is faster with a maximum speed of Mach 5.0 compared to the FMRAAM / ERAAM's Mach 4.0.
Which is heavier, the AIM-260 JATM or FMRAAM / ERAAM?
The FMRAAM / ERAAM is heavier at 160 kg compared to the AIM-260 JATM's 0 kg.
Which is longer, the AIM-260 JATM or FMRAAM / ERAAM?
The FMRAAM / ERAAM is longer at 3.54 meters compared to the AIM-260 JATM's 0.00 meters.