Hwasong-15 vs LGM-30 Minuteman III
The Hwasong-15 and the LGM-30 Minuteman III are both Ballistic missiles. Range is 13,000 km for the Hwasong-15 vs 14,000 km for the LGM-30 Minuteman III. The Hwasong-15 reaches 18,522 km/h vs 28,200 km/h for the LGM-30 Minuteman III. The Hwasong-15 carries a 1000 kg warhead vs 1150 kg for the LGM-30 Minuteman III. Launch weight is 72,000 kg for the Hwasong-15 vs 36,030 kg for the LGM-30 Minuteman III. The LGM-30 Minuteman III entered service 47 years before the Hwasong-15 (1970 vs 2017).
| North Korean ICBM, first tested in 2017, can deliver a 1000 kg warhead. | |
| Origin | 🇰🇵 North Korea |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental Ballistic Missile |
| Manufacturer | North Korea |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American ICBM, entered service in 1970, utilizes inertial guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental ballistic missile (ICBM) |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1970 |
| Number produced | 550 units |
| Estimated unit price | $7 million |
| Range | 13,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 15.1 â—‰ |
| Weight | 72,000 kg â—‰ |
| Warhead | 1000.0 kg â—‰ |
| Length | 22.50 m â—‰ |
| Diameter | 2400 mm â—‰ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | Nuclear weapon |
| Range | 14,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 23.0 â—‰ |
| Weight | 36,030 kg â—‰ |
| Warhead | 1150.0 kg â—‰ |
| Length | 18.30 m â—‰ |
| Diameter | 1680 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial |
| Warhead type | Nuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III has a longer range at 14,000 km compared to the Hwasong-15's 13,000 km.
Which is faster, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III is faster with a maximum speed of Mach 23.0 compared to the Hwasong-15's Mach 15.1.
Which has a larger warhead, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III carries a larger warhead at 1,150 kg compared to the Hwasong-15's 1,000 kg.
Which is heavier, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The Hwasong-15 is heavier at 72,000 kg compared to the LGM-30 Minuteman III's 36,030 kg.
Which is longer, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The Hwasong-15 is longer at 22.50 meters compared to the LGM-30 Minuteman III's 18.30 meters.
Which entered service first, the Hwasong-15 or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III entered service first in 1970, 47 years before the Hwasong-15 which entered service in 2017.