Hwasong-17 vs RT-23 Molodets
The Hwasong-17 and the RT-23 Molodets are both Ballistic missiles. Range is 15,000 km for the Hwasong-17 vs 10,000 km for the RT-23 Molodets. The Hwasong-17 reaches 27,165 km/h vs 24,000 km/h for the RT-23 Molodets. Launch weight is 150,000 kg for the Hwasong-17 vs 104,500 kg for the RT-23 Molodets. The Hwasong-17 has been produced in 12 units vs 90 for the RT-23 Molodets. The RT-23 Molodets entered service 33 years before the Hwasong-17 (1987 vs 2020).
| North Korean ICBM, entered service in 2020, with a maximum range of 15,000 kilometers. | |
| Origin | 🇰🇵 North Korea |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental Ballistic Missile |
| Manufacturer | North Korea |
| Service year | 2020 |
| Number produced | 12 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 15,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 22.2 â—‰ |
| Weight | 150,000 kg â—‰ |
| Warhead | 3500.0 kg |
| Length | 26.00 m â—‰ |
| Diameter | 2900 mm â—‰ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | Nuclear weapon |
| Range | 10,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 19.6 â—‰ |
| Weight | 104,500 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 22.40 m â—‰ |
| Diameter | 2400 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial, autonomous |
| Warhead type | 10 nuclear MIRV |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The Hwasong-17 has a longer range at 15,000 km compared to the RT-23 Molodets's 10,000 km.
Which is faster, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The Hwasong-17 is faster with a maximum speed of Mach 22.2 compared to the RT-23 Molodets's Mach 19.6.
Which has a larger warhead, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The Hwasong-17 carries a larger warhead at 3,500 kg compared to the RT-23 Molodets's 0 kg.
Which is heavier, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The Hwasong-17 is heavier at 150,000 kg compared to the RT-23 Molodets's 104,500 kg.
Which is longer, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The Hwasong-17 is longer at 26.00 meters compared to the RT-23 Molodets's 22.40 meters.
Which entered service first, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The RT-23 Molodets entered service first in 1987, 33 years before the Hwasong-17 which entered service in 2020.
Which has been built in greater numbers, the Hwasong-17 or RT-23 Molodets?
The RT-23 Molodets has been produced in greater numbers with 90 units compared to 12 units of the Hwasong-17.