M-72 LAW vs NLAW
The M-72 LAW and the NLAW are both Anti-Tank missiles. The NLAW has a range of 0 km — 4.0x the M-72 LAW's 0 km. The M-72 LAW reaches 720 km/h vs 720 km/h for the NLAW. The M-72 LAW carries a 1 kg warhead vs 2 kg for the NLAW. Launch weight is 45,139 kg for the M-72 LAW vs 12 kg for the NLAW. The M-72 LAW uses Unguided guidance, while the NLAW relies on Predicted Line Of Sight. The M-72 LAW entered service 46 years before the NLAW (1963 vs 2009).
| American anti-tank rocket, entered service in 1963, with a range of 1 km. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Talley Industries |
| Service year | 1963 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| British-Swedish anti-tank missile, entered service in 2009, using predicted line of sight guidance. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom, 🇸🇪 Sweden |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank Missile |
| Manufacturer | Saab Bofors Dynamics |
| Service year | 2009 |
| Number produced | 24,200 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | 0.2 km ◉ |
| Maximum speed | 720 km/h ◉ |
| Weight | 45,139 kg ◉ |
| Warhead | 1.0 kg ◉ |
| Length | 0.51 m ◉ |
| Diameter | 66 mm ◉ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
| Range | 0.8 km ◉ |
| Maximum speed | 720 km/h ◉ |
| Weight | 12 kg ◉ |
| Warhead | 2.0 kg ◉ |
| Length | 1.02 m ◉ |
| Diameter | 150 mm ◉ |
| Guidance | Predicted Line Of Sight |
| Warhead type | HEAT |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the M-72 LAW or NLAW?
The NLAW has a longer range at 0 km compared to the M-72 LAW's 0 km.
Which is faster, the M-72 LAW or NLAW?
Both the M-72 LAW and NLAW have the same maximum speed of 720 km/h.
Which has a larger warhead, the M-72 LAW or NLAW?
The NLAW carries a larger warhead at 2 kg compared to the M-72 LAW's 1 kg.
Which is heavier, the M-72 LAW or NLAW?
The M-72 LAW is heavier at 45,139 kg compared to the NLAW's 12 kg.
Which is longer, the M-72 LAW or NLAW?
The NLAW is longer at 1.02 meters compared to the M-72 LAW's 0.51 meters.
What guidance systems do the M-72 LAW and NLAW use?
The M-72 LAW uses Unguided guidance while the NLAW uses Predicted Line Of Sight guidance.
Which entered service first, the M-72 LAW or NLAW?
The M-72 LAW entered service first in 1963, 46 years before the NLAW which entered service in 2009.