9K720 Iskander vs Trident 1C4
The 9K720 Iskander and the Trident 1C4 are both Ballistic missiles. The Trident 1C4 has a range of 7,400 km — 15:1 the 9K720 Iskander's 500 km. The 9K720 Iskander reaches 7,285 km/h vs 22,226 km/h for the Trident 1C4. Launch weight is 4,615 kg for the 9K720 Iskander vs 33,142 kg for the Trident 1C4. The 9K720 Iskander uses Inertial guidance, optical, GPS / GLONASS guidance, while the Trident 1C4 relies on Astro-inertial guidance. The Trident 1C4 entered service 27 years before the 9K720 Iskander (1979 vs 2006).
| Russian short-range ballistic missile, entered service in 2006, using inertial and optical guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Ballistic |
| Type | Short-range ballistic missile |
| Manufacturer | Votkinsk |
| Service year | 2006 |
| Number produced | 900 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| American submarine-launched ballistic missile, entered service in 1979, uses astro-inertial guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Submarine-launched ballistic missile |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1979 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 500.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 5.9 ◉ |
| Weight | 4,615 kg ◉ |
| Warhead | 710.0 kg |
| Length | 7.30 m ◉ |
| Diameter | 920 mm ◉ |
| Guidance | Inertial guidance, optical, GPS / GLONASS |
| Warhead type | Thermonuclear weapon |
| Range | 7,400.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 18.1 ◉ |
| Weight | 33,142 kg ◉ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 10.20 m ◉ |
| Diameter | 1800 mm ◉ |
| Guidance | Astro-inertial guidance |
| Warhead type | 8 nuclear MIRV |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The Trident 1C4 has a longer range at 7,400 km compared to the 9K720 Iskander's 500 km.
Which is faster, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The Trident 1C4 is faster with a maximum speed of Mach 18.1 compared to the 9K720 Iskander's Mach 5.9.
Which has a larger warhead, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The 9K720 Iskander carries a larger warhead at 710 kg compared to the Trident 1C4's 0 kg.
Which is heavier, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The Trident 1C4 is heavier at 33,142 kg compared to the 9K720 Iskander's 4,615 kg.
Which is longer, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The Trident 1C4 is longer at 10.20 meters compared to the 9K720 Iskander's 7.30 meters.
What guidance systems do the 9K720 Iskander and Trident 1C4 use?
The 9K720 Iskander uses Inertial guidance, optical, GPS / GLONASS guidance while the Trident 1C4 uses Astro-inertial guidance guidance.
Which entered service first, the 9K720 Iskander or Trident 1C4?
The Trident 1C4 entered service first in 1979, 27 years before the 9K720 Iskander which entered service in 2006.