Abukuma vs Bangabandhu
The Abukuma and the Bangabandhu are both Frigate classes. Displacement is 2,550 tons for the Abukuma vs 2,400 tons for the Bangabandhu. The Abukuma reaches 27 knots vs 25 knots for the Bangabandhu. The Abukuma carries a crew of 120 vs 186 for the Bangabandhu. The Abukuma was commissioned in 1989, 12 years before the Bangabandhu (2001).
| Japanese frigate, introduced in 1989, utilizes CODOG propulsion with gas turbines and diesel engines. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Frigate |
| Type | Destroyer escort |
| Manufacturer | Mitsui Engineering and Shipbuilding Company Limited |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| Bangladeshi frigate, introduced in 2001, has a displacement of 2,400 tons and a crew of 186. | |
| Origin | 🇧🇩 Bangladesh |
| Category | Frigate |
| Type | Guided-missile frigate |
| Manufacturer | Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering |
| Year introduced | 2001 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,550 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 109.0 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 120 â—‰ |
| Propulsion | CODOG, two shafts: 2 × Kawasaki-RR SM1A gas turbines 26,650 hp (19,870 kW) and 2 × Mitsubishi S12U MTK diesels 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,400 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 18 knots |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODAD: 4 SEMT-Pielstick 12V PA6V280 STC diesels; 22,501 hp (16.779 MW) sustained; 2 x shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Abukuma-class or Bangabandhu-class?
The Abukuma-class has greater displacement at 2,550 tons compared to the Bangabandhu-class's 2,400 tons.
Which is faster, the Abukuma-class or Bangabandhu-class?
The Abukuma-class is faster with a maximum speed of 27 knots compared to the Bangabandhu-class's 25 knots.
Which has longer range, the Abukuma-class or Bangabandhu-class?
The Bangabandhu-class has a longer range at 4,000 nautical miles compared to the Abukuma-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Abukuma-class or Bangabandhu-class?
The Abukuma-class is longer at 109.0 meters compared to the Bangabandhu-class's 103.7 meters.
How many crew members do the Abukuma-class and Bangabandhu-class have?
The Bangabandhu-class has a larger crew complement of 186 compared to the Abukuma-class's 120 crew members.