Abukuma vs Bronstein
The Abukuma and the Bronstein are both Frigate classes. Displacement is 2,550 tons for the Abukuma vs 2,960 tons for the Bronstein. The Abukuma reaches 27 knots vs 26 knots for the Bronstein. The Abukuma carries a crew of 120 vs 196 for the Bronstein. The Abukuma was produced in 6 units vs 2 for the Bronstein. The Abukuma was commissioned in 1989, 26 years after the Bronstein (1963).
| Japanese frigate, introduced in 1989, utilizes CODOG propulsion with gas turbines and diesel engines. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Frigate |
| Type | Destroyer escort |
| Manufacturer | Mitsui Engineering and Shipbuilding Company Limited |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| American frigate, introduced in 1963, displaced 2,960 tons. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Avondale Shipyards |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,550 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 109.0 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 120 â—‰ |
| Propulsion | CODOG, two shafts: 2 × Kawasaki-RR SM1A gas turbines 26,650 hp (19,870 kW) and 2 × Mitsubishi S12U MTK diesels 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,960 tons â—‰ |
| Maximum speed | 26.0 knots â—‰ |
| Range | 3,476 nm at 20 knots |
| Length | 113.0 m â—‰ |
| Beam | 12.0 m â—‰ |
| Crew | 196 â—‰ |
| Propulsion | 2 Foster-Wheeler 600 PSI boilers, 1 Westinghouse turbine coupled to 1 de Laval locked-train double reduction gears, 1 shaft: 22,000 shp (16,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Abukuma-class or Bronstein-class?
The Bronstein-class has greater displacement at 2,960 tons compared to the Abukuma-class's 2,550 tons.
Which is faster, the Abukuma-class or Bronstein-class?
The Abukuma-class is faster with a maximum speed of 27 knots compared to the Bronstein-class's 26 knots.
Which has longer range, the Abukuma-class or Bronstein-class?
The Bronstein-class has a longer range at 3,476 nautical miles compared to the Abukuma-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Abukuma-class or Bronstein-class?
The Bronstein-class is longer at 113.0 meters compared to the Abukuma-class's 109.0 meters.
How many crew members do the Abukuma-class and Bronstein-class have?
The Bronstein-class has a larger crew complement of 196 compared to the Abukuma-class's 120 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Abukuma-class or Bronstein-class?
The Abukuma-class has been built in greater numbers with 6 vessels compared to 2 vessels of the Bronstein-class.