Abukuma vs La Fayette
The Abukuma and the La Fayette are both Frigate classes. Displacement is 2,550 tons for the Abukuma vs 3,200 tons for the La Fayette. The Abukuma reaches 27 knots vs 25 knots for the La Fayette. The Abukuma carries a crew of 120 vs 164 for the La Fayette. The Abukuma was produced in 6 units vs 20 for the La Fayette. The Abukuma was commissioned in 1989, 7 years before the La Fayette (1996).
| Japanese frigate, introduced in 1989, utilizes CODOG propulsion with gas turbines and diesel engines. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Frigate |
| Type | Destroyer escort |
| Manufacturer | Mitsui Engineering and Shipbuilding Company Limited |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,550 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 109.0 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 120 â—‰ |
| Propulsion | CODOG, two shafts: 2 × Kawasaki-RR SM1A gas turbines 26,650 hp (19,870 kW) and 2 × Mitsubishi S12U MTK diesels 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 9,000 nm at 12 knots |
| Length | 125.0 m â—‰ |
| Beam | 15.4 m â—‰ |
| Crew | 164 â—‰ |
| Propulsion | 4 diesel SEMT Pielstick 12PA6V280 STC2, 21,000 hp (16,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Abukuma-class or La Fayette-class?
The La Fayette-class has greater displacement at 3,200 tons compared to the Abukuma-class's 2,550 tons.
Which is faster, the Abukuma-class or La Fayette-class?
The Abukuma-class is faster with a maximum speed of 27 knots compared to the La Fayette-class's 25 knots.
Which has longer range, the Abukuma-class or La Fayette-class?
The La Fayette-class has a longer range at 9,000 nautical miles compared to the Abukuma-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Abukuma-class or La Fayette-class?
The La Fayette-class is longer at 125.0 meters compared to the Abukuma-class's 109.0 meters.
How many crew members do the Abukuma-class and La Fayette-class have?
The La Fayette-class has a larger crew complement of 164 compared to the Abukuma-class's 120 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Abukuma-class or La Fayette-class?
The La Fayette-class has been built in greater numbers with 20 vessels compared to 6 vessels of the Abukuma-class.