Abukuma vs Type 054B
The Abukuma and the Type 054B are both Frigate classes. The Type 054B displaces 6,000 tons — 2.4x the Abukuma's 2,550 tons. The Abukuma reaches 27 knots vs 28 knots for the Type 054B. The Abukuma was produced in 6 units vs 2 for the Type 054B. The Abukuma was commissioned in 1989, 36 years before the Type 054B (2025).
| Displacement | 2,550 tons ◉ |
| Maximum speed | 27.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 109.0 m ◉ |
| Beam | 13.0 m ◉ |
| Crew | 120 |
| Propulsion | CODOG, two shafts: 2 × Kawasaki-RR SM1A gas turbines 26,650 hp (19,870 kW) and 2 × Mitsubishi S12U MTK diesels 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 6,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 28.0 knots ◉ |
| Range | 5,000 nm |
| Length | 150.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | -- |
| Propulsion | CODAD, 4 × CS16V27 diesels, 29.12 MW (39,050 hp) total, 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Abukuma-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class has greater displacement at 6,000 tons compared to the Abukuma-class's 2,550 tons.
Which is faster, the Abukuma-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class is faster with a maximum speed of 28 knots compared to the Abukuma-class's 27 knots.
Which has longer range, the Abukuma-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Abukuma-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Abukuma-class or Type 054B-class?
The Type 054B-class is longer at 150.0 meters compared to the Abukuma-class's 109.0 meters.
Which has been built in greater numbers, the Abukuma-class or Type 054B-class?
The Abukuma-class has been built in greater numbers with 6 vessels compared to 2 vessels of the Type 054B-class.