Almirante Brown vs Type 055
The Almirante Brown and the Type 055 are both Destroyer classes. The Type 055 displaces 13,000 tons — 3.9x the Almirante Brown's 3,360 tons. The Almirante Brown reaches 30 knots vs 30 knots for the Type 055. Operational range is 4,500 nautical miles for the Almirante Brown vs 5,000 for the Type 055. The Almirante Brown carries a crew of 200 vs 300 for the Type 055. The Almirante Brown was produced in 4 units vs 8 for the Type 055. The Almirante Brown was commissioned in 1983, 37 years before the Type 055 (2020).
| Displacement | 3,360 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 125.9 m ◉ |
| Beam | 15.0 m ◉ |
| Crew | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG; 2 × Olympus TM 3B gas turbines, 51,800 shp (38,600 kW); 2 × Tyne RM-IC gas turbines, 10,200 shp (7,600 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 13,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 5,000 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 180.0 m ◉ |
| Beam | 20.0 m ◉ |
| Crew | 300 ◉ |
| Propulsion | COGAG 4 × QC-280 gas turbines (28 MW (38,000 hp) each) Total: 112 MW (150,000 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Almirante Brown-class or Type 055-class?
The Type 055-class has greater displacement at 13,000 tons compared to the Almirante Brown-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Almirante Brown-class or Type 055-class?
The Type 055-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Almirante Brown-class's 30 knots.
Which has longer range, the Almirante Brown-class or Type 055-class?
The Type 055-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Almirante Brown-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Almirante Brown-class or Type 055-class?
The Type 055-class is longer at 180.0 meters compared to the Almirante Brown-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Almirante Brown-class and Type 055-class have?
The Type 055-class has a larger crew complement of 300 compared to the Almirante Brown-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Almirante Brown-class or Type 055-class?
The Type 055-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 4 vessels of the Almirante Brown-class.